A Zöldtárs Alapítvány október 26-án, kedden az ország egyik legnagyobb civil szervezetével, a HuMuSz-szal egész napos hulladék csökkentési napot szervez Szekszárdon a Nulla Hulladék Hálózat országos programsorozat keretein belül.A Nulla Hulladék Hálózat találkozójára Tolna megyei civil szervezeteket, önkormányzatokat, hulladékos szolgáltatók képviselőit, illetve érdeklődő magánszemélyeket, a Nulla Hulladék hálózat jelenlegi és jövendőbeli tagjait várjuk. A találkozón egyrészt a már működő hulladékcsökkentési jó gyakorlatokat mutatjuk be, másrészt ezek alapján a helyben megvalósítható ötletekről, lehetőségekről beszélgetünk.
Kedvcsinálónak pár már ismert hulladékcsökkentési jó gyakorlatot mutatunk be.
1. Házi komposztálásA kukába kerülő szemétnek 30-35%-a (kertes házas övezetekben akár 40-45%) komposztálható szerves hulladék. Minden szerves anyagból, ami a konyhában (zöldség-, gyümölcsmaradék, tojáshéj, kávézacc…) és a kertben (fű, ágak, levél…) keletkezik, kis odafigyeléssel tápanyagban gazdag komposztot lehet előállítani. Nemcsak kertes családi házban megoldható, a ma már itthon is egyre több társasház kezdte meg a közös komposztálást.
2. Tudatos VásárlásA felesleges csomagolások, így a hulladékok kivédésének egyik legegyszerűbb, és legcélratörőbb módja, ha meg sem vesszük. Pár egyszerű tanács, mellyel akár újabb 30%-kal csökkenthetjük a kukába, majd a lerakóra kerülő hulladék mennyiségét. Alapvető, hogy minden vásárláshoz magunk visszük a vászonszatyrot, kosarat. A műanyag zacskókat utasítsuk vissza. Ma már szinte minden terméket megkaphatunk különböző csomagolás fajtákban. Figyeljünk oda, hogy melyiket választjuk. Mindig részesítsük előnyben a betétdíjas, újrahasználható csomagolásokat. Továbbá figyeljünk oda, hogy a minél kevesebb csomagolású termékek mellett döntsünk.
3. Javíttassuk meg!A túltermelés és a fogyasztási kényszer miatt lett divat, hogyha valami elromlik, akkor azt kidobjuk. Ezt a pazarlást kerülhetjük el azzal, ha már vásárláskor olyan jó minőségű terméket veszünk, ami javítható, van hozzá alkatrész és szervízhálózat. A Zöldtárs Alapítvány a Humusz Nulla Hulladék programjának keretében több mint 100 Tolna megyei javítóműhelyet gyűjtött össze, és további bővítését tervezi az adatbázisnak, mely a
www.zoldtars.hu honlapról elérhető. Hiszen, ha valami elromlik, azt meg is lehet javítani, így továbbra is használatban maradhat, és nem kerül a lerakókra. Ha egy tárgy nem javítható (pl. kiégett villanykörte), akkor próbáljunk új funkciót találni neki (pl. kifestve szép karácsonyfadísz lehet). Az újrahasználatnak csak a kreativitásunk szab határt, mert egy tárgynak rengeteg funkciója lehet azon kívül, amit a gyártók kitaláltak neki.
4. Letiltom a postai levélszemetetA papírhulladék tetemes részét a postai levélszemét adja. A kéretlen levelek egyre több embert dühítenek, sajnos jogi védelem ma Magyarországon alig van ellene. Mindenesetre társasházban képezzünk ki egy közös gyűjtőhelyet ezeknek, ragasszunk ki elutasító matricát a postaládára. A direkt marketing ellen védekezhetünk úgy is, hogy a Központi Nyilvántartóban és a telefontársaságoknál titkosítjuk adatainkat. A nyereményjátékoknál pedig olvassuk el az apró betűs részt, mert aláírásunkkal ilyenkor hatalmazzuk fel a gyártókat arra, hogy megtöltsék postaládánkat a reklámleveleikkel.
5. Szelektív gyűjtésselAlapvetően az a jó hulladék, ami meg sem termelődik. Tehát elsősorban a hulladék megelőzést kell előnyben részesíteni. Azonban ha valamit tényleg nem tudunk már semmire használni, akkor igyekezzünk a megfelelő helyen „ártalmatlanításra” adni. A szelektív gyűjtőrendszerek felé vigyük el a műanyag, papír illetve üveg hulladékainkat. De szelektíven adjuk le elektronikai és gyógyszerhulladékainkat is. Ezek nem kerülhetnek a lerakóra.
6. Keresem az újrahasznosított termékeket.A szelektív gyűjtésnek kizárólag akkor van értelme, ha az abból készült újrahasznosított termékeket vesszük. Ha tehát az első lépést megtettük, akkor tegyünk azért, hogy az anyagok körforgásban maradjanak és ne a hulladéklerakókon, égetőkben szennyezzék a környezetet.
További részletek, és egyéb ötletek a
www.zoldtars.hu honlapon olvashatóak.
Zöldtárs Alapítvány